عمومی

رج فرش چیست؟

رج فرش چیست

زمان خرید فرش دستباف رج فرش یکی از اصلی ترین عامل های تاثیر گذار در خرید و انتخاب هر شخصی می باشد. در تعریف عامیانه رج ؛ به تعداد گره بافته شده در هر ۷ سانتی متر را رج فرش می نامند که از طریق پشت فرش به دست می آید.

هرچقدر تعداد گره یا همان رج فرش بیشتر باشد به ارزش فرش بیشتر خواهد کرد. پس رج فرش در خیلی از موارد انتخاب فرش بسیار تاثیر گذار است. مثلا در زیبایی ظاهری قالی ، قیمت و ارزش فرش، کیفیت و … که در ادامه همین نوشته به صورت کامل هر کدام از موارد را بررسی خواهیم کرد.

نحوه‌ی شمارش رج فرش دستباف تبریز

هر شخص عادی نیز میتواند رج فرش را در کمتر از یک دقیقه به دست بیاورد. نحوه ی شمارش رج به وسیله رجشمار و سانتی متر کار راحتی است. عکس زیر یکی از رجشمار هایی می باشد که در بازار فرش تبریز کاملا شناخته شده است و نحوه استفاده از این رج شمار بسیار آسان است و می توانید این مورد را در تصویر مشاهده کنید.

رج شمار فرش دستباف تبریز

این رج شمار از دو قسمت ساده تشکیل شده است. مربع ۱ سانتی متری و ذره بینی که بالای آن تعبیه شده است. رجشمار را در وهله اول پشت فرش قرار می دهیم هر تعداد گره که از بالای ذره بین دیده شود ضربدر ۷ میکنیم (زیرا که گفتیم رج به تعداد گره در هفت سانتی متر گفته می شود و مربع تعبیه شده در رج شمار فقط ۱ سانتی متر را نشان می دهد) و در نهایت مقدار رج فرش را بدست می آوریم.

هنگام خرید فرش دستبافت رجشمار در اختیار نداشتید می توانید از یک خط کش عادی یا سانتی متر که مطمئنا در هر فرش فروشی پیدا می شود ، استفاده کنید. این کار حتی راحت تر از رج شماری است که در پیش تر توضیح دادیم کافیست خط کش یا سانتی متر را در پشت فرش جا دهید و تعداد گره را در هفت سانتی متر بشماریم.

رج عرض فرش یا طول فرش

سوالی که خیلی از خریداران فرش دستباف دارند این است که آیا عرض فرش را از پشت فرش بشماریم یا طول فرش را ؟! جوابی که در ادامه به این سوال داده شده جوابی است که نظر چند نفر از بازاریان با تجربه تبریز بوده است. آنها به این معتقد بودند که در اصل طول فرش را باید شمارش کرد و در اکثر مواقع عرض فرش تعداد رج بیشتری نسبت به طول فرش خواهد داشت.

رج دقیق فرش دستباف

خوب است که بدانید رج فرش اصطلاحی است که تراکم فرش را نشان میدهد ولی در اصل در اکثر مواقع دقیق نمی باشد و چند رج (گره بافتی) کمتر از رج گفته شده شمارش می شود. اصطلاح جا در فرش های سی رج حدود ۲۷ تا ۲۹ گره و در فرش های دست باف چهل رج ۳۷ تا ۳۹ گره و الی آخر به این شکل خواهد بود. این کار روال جا افتاده در بازار است و به نظر شخصه کار اشتباهی است که دقیق نمی باشد.

دلیل کم بودن گره ها برمیگردد به دست بافت بودن فرش ها و احتمال خطای انسانی می باشد و از طرف دیگر اگر در بازار قصد داشتن رج دقیق هر فرش را بازگو کنند مطمناً نمی توانستند رده بندی های شسته رفته به وجود بیاورند.

شمارش رج فرش های تبریز

رج بیشتر یعنی ابریشم بیشتر

فرش دستباف تبریز هرچقدر در رج بالاتری بافته شود مقدار ابریشم مصرف شده نیز بیشتر خواهد بود. البته این مطلب در تمامی شرایط صدق نمی کند ولی میتوان گفت که در بالای ۹۰ درصد این اتفاق شکل میگیرد . در فرش های سی رج عموما فرش ها گل ابریشم هستند و در چهل رج نیز گل و حاشیه ابریشم بافته می شوند که در بعضی مواقع از چله ابریشم نیز استفاده می شود ولی در فرش های دستباف پنجاه رج به بالا چله ی تمامی فرش ها از جنس ابریشم درجه یک می باشد.

پس به راحتی با یک نتیجه گیری کلی میتوانیم به این مطلب اشاره کنیم گه هرچقدر رج و تراکم فرش دست باف تبریز بیشتر شود مقدار ابریشم بکار گرفته نیز بیشتر خواهد شد.

طرح ها و نقشه های فرش ها نیز کاملا تاثیر گذار این مورد خواهد بود زیرا که در بعضی طرح ها از ابریشم کمتری استفاده میشود مثلا در علیای پنجاه رج تبریز در بعضی مواقع از فرش خطیبی ۴۰ رج تبریز که حاشیه و چله ابریشم باشد ؛ مصالح ابریشم کمتری استفاده می شود.

نتیجه گیری رج فرش

رج فرش چیست را در این بخش به طور کلی خدمت شما همراهان همیشگی مجموعه بازار فرش باما در تبریز توضیح دادیم. اکنون در هر زمانی شما قادر خواهید بود تنها با در اختیار داشتن یک رجشمار، خط کش یا سانتی متر مقدار رج هر فرش را محاسبه کنید. فقط توجه داشته باشید که ما در مقاله رج فرش اشاره کردیم باید تعداد گره های موجود در 7 سانت را شمارش کرده و آن را ضربدر 7 کنید تا تعداد رج فرش به دست بیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.