نمایش دادن همه 2 نتیجه

فرش دستباف هریس یکی دیگر از انواع فرش دستبافت تبریز است که امروزه نامی بین المللی به خود گرفته است. همانگونه که از اسمش پیداست این فرش برای شهر هریس است. در این راستا تلاش کرده ایم توضیحات تکمیلی مناسبی برای علاقه مندان به طرح هریس ارائه کنیم. فرش هریس تبریز مختص افراد خاص پسند است، افرادی که سلیقه خاصی دارند این فرش را انتخاب می کنند. در ادامه به بررسی قیمت، انواع رنگ طرح هریس، سایز بافت و … پرداخته ایم.

فرش هریس

این فرش بیشتر از یک قرن است که در بازار وجود دارد و همه روزه به موجودی این هنر زیبا افزوده می شود. لازم است بدانید یکی از طرح های متقارن دیگر می باشد که همچنان از اسمش پیداست فرش هریس مختص تبریز و شهر هریس – مرند است. می توان گفت علاوه بر شهرستان های یاد شده در اطراف این شهر ها نیز این طرح بافته و عرضه می شود. طرح هریس از دسته فرش هایی است که در یک رج خاص و مشخص بافته می شود. رنگ های شاد و تیره زیادی دارد و این امکان را برای خریدار فراهم می کند تا بتواند طبق سلیقه و دکوراسیون خود فرش مورد نظر را انتخاب نماید.

فرش دستباف هریس در 50 رج بافته می شود که مصالح آن از مرینوس و ابریشم تشکیل می شود. این فرش دستباف تبریز تماما به صورت چله نخ ارائه می شود و فقط در گل ها و سایه های خود از ابریشم به صورت درصد کم بهره می برد. فرش هریس در اندازه های مختلفی بافته می شود ولی نمی توانیم در برخی اندازه ها طرح هریس را ببینیم مانند اندازه های دایره، کناره ، رو میزی و از این دست موارد. این فرش از اندازه زرع و نیم 1.5 متری تا 12 متر در بازار وجود دارد. همچنین باید بگوییم که این اثر در دو قلم طرح جدید هریس و طرح قدیم هریس وجود دارد که بسته به سلیقه هر شخص انتخاب های مختلفی دارد. بهتر است بدانید صادرات این فرش عدد چشم گیری است که دلیل آن علاقه کشور های فرش دوست به این طرح و نقش است.

جزئیات نقشه هریس

اگر جزئی تر وارد عمل این فرش و قالیچه هریس شویم به جزئیات بیشتری از نقشه هریس میرسیم که عموما گل ها شکسته و حالت هندسی بسیار دوست داشتنی دارند. ترنج این فرش به حالت ستاره گرد با 8 برگ در راس یک نقطه دارد. لچک دو رنگ شبیه طرح علیا که باعث متفاوت دیده شدن این طرح می شود.

رنگ های طرح هریس

اگر از افرادی هستید که عاشق رنگ های شاد هستید این فرش یکی از طرح هایی است که در رنگ های جذاب و دلنواز بافته می شود. رنگ متن مطمئنا متفاوت تر از رنگ حاشیه و ترنج می باشد و با همین استنداد به این موضوع پی می بریم که رنگ ترنج هریس و رنگ حاشیه عموما یکی است و در همه حال هر رنگی بافنده در حاشیه استفاده کند مجبور است در ترنج میانی این فرش نیز از آن استفاده کند. طرح هریس تبریز در رنگ متن های مختلفی وجود دارد :

  • کرم
  • مشکی
  • پیازی
  • یشمی
  • شرابی
  • فیروزه
  • سبز کاهویی
  • عنابی

رنگ های نام برده در طرح هریس به وفور دیده می شوند و عموما در سایت فروشگاه فرش دستباف نیز موجود می باشد. این رنگ ها می تواند نسبت به رنگ مبل و پرده ست شود. از دیدگاه بعدی رنگ های حاشیه طرح هریس همچنین متفاوت از متن فرش هستند که همین رنگ های ذکر شده می تواند نسبت به ترکیب رنگ متن متفاوت استفاده شود. با گذشتن از رنگ متن و حاشیه ، به رنگ جذاب و همیشگی لچک می رسیم که در اکثر قلم های طرح هریس رنگ حاشیه از 2 رنگ دلنشین به وجود آمده است که باعث در هم آمیختن رنگ متن و حاشیه می شود و در 4 لچک همچنان رنگ ها به صورت تقارن و یکی هستند.

قیمت فرش هریس

قیمت فرش هریس برخلاف رج بالایی که در آن بافته می شود بسیار ارزان تر از طرح هایی مانند سالاری، خطیبی و دیگر فرش های دستبافت می باشد. البته قیمت به چند عامل مهم دیگر نیز ارتباط دارد که در ادامه خدمت شما توضیح خواهیم داد. قیمت این طرح بستگی به میزان قیمت بازار فرش و خرید و فروش آن می تواند متفاوت باشد. یکی از دلایل قیمت ارزان این فرش نداشتن ابریشم زیاد است که عموما می توان گفت کم ابریشم ترین فرش موجود است. در طراحی نقشه این اثر سعی شده است فقط در سایه ها و گل ها از ابریشم بهره برده باشد. کیفیت بافت فرش و کیفیت قسمت های فنی این فرش نیز مستقیما در قیمت فرش هریس بسیار اثر گذار است. همچنین لازم است بدانید که سایز مورد انتخاب و جفت یا تک بودن این فرش روی قیمت آن تاثیر گذار می باشد.