عمومی

همه چیز درباره تبریز

عکس شهر تبریز

شهر تبریز مرکز استان شمال غرب ایران یعنی آذربایجان شرقی است که با داشتن جمعیت بالای ۱.۵ میلیون نفری از پنج شهر اول کشور حساب می شود. از لحاظ مساحت این شهر سومین شهر بزرگ ایران است که در نوبه خود میتوان گفت از شهر های بزرگ و پرجمعیت به حساب می آید. این شهر از لحاظ تاریخی اعتبار بالایی دارد به نحوی که در دوره های حکومتی تاریخی چندین بار بعنوان پایتخت و مرکز تمام شهر های ایران قرار گرفته است. امروزه بخاطر داشتن موقعیت خوب اقتصادی،فرهنگی،سیاسی،تجارتی،جغرافیایی و… از مهمترین شهر های ایران و قاره آسیا بشمار میرود.

ایل گلی تبریز

تبریز شهر اولین ها

این شهر را شاید با لقب های زیادی شنیده اید در این بخش کوتاه تعریفی مختصر از این لقب های بسیار معروف برایتان سخن میگوییم. تبریز بخاطر داشتن قدمت بالای ۴ هزار ساله در خیلی از موارد نخستین شهری بوده است که در عرصه های مختلف پا به جلو گذاشته است.

در ادامه فقط سعی داریم چند مورد مختصر شده را بازگو کنیم. اولین شهری که سینما داشته شهر تبریز بوده است؛ که بعد پنج سال از زمان اختراع سینما در کل دنیا شهر تبریز اولین سینمای ایران را افتتاح کرد. شهر تبریز اولین چاپخانه ایران را اوایل سال ۱۲۳۲ هجری قمری را باز کرد که در نوبه ی خود افتخار بزرگی برای این شهر بوده است، حتی اولین ترجمه ی کتاب های خارجی یا شهر نو ادبی و.. در این شهر متولد شده اند. حتی از لحاظ پزشکی شهر تبریز از اولین هایی بوده است که دانشکده هایی مثل دارو سازی و پزشکی و.. را به وجود آورده ، حتی قبل تر از دانشکده ها مدرسه ها و کودکستان برای قشر کم سن جامعه .

زبان مردم تبریز

زبان مردمان این شهر زبان ترکی آذربایجانی است و به لهجه ی ترکی تبریزی معروف می باشد و ۹۵ درصد مردم ساکن این شهر به همین زبان و لهجه سخن میگویند که به زبان ترکی استانبولی و آذربایجانی شباهت تنگاتنگی دارد. به همین زبان کتاب های زیادی از شهر تبریز به کل دنیا معرفی شده و شاعران بزرگی در طول تاریخ نام تبریز را به شهرت رسانده اند؛ شاعرانی همانند شهریار ، پروین اعتصامی ، همام تبریزی ، شمس تبریزی ،صائب تبریزی و شاعران پر آوازه ی دیگر این شهر که نه تنها سرتاسر این بلکه کل جهان با همچین شاعران تبریزی آشناییت دارد.پ

تربیت تبریز

تبریز آب هوای سرد و معتدل


اگر شما از جمله افرادی هستید که از گرما به شدت دوری می کنید شهر تبریز به خوبی برای شما جا دارد، زیرا که تبریز آب و هوای کوهستانی دارد. و در زمستان به شهر برفی و بارانی معروف است که دما در اکثر روز های زمستانی به کمتر از صفر درجه کاهش پیدا می کند.

ولی از طرف دیگر در فصل های بهار و تابستان شهری است که عاشقش می شوید زیرا که هوای بسیار خوب و معتدلی برای گشت و گزار به همراه خود دارد. بخاطر همین دلیل مسافران و توریست ها در فصل تابستان سعی می کنند بیشتر در این شهر اقامت داشته باشند و لذت ببرند. حرف از کوهستانی بودن این شهر شد خوب است بدانید کوه های استان آذربایجان شرقی پاتوق اکثر کوه نوردان و فتح کنندگان قله هست که با داشتن قله ها و کوه های رشته ای بسیار معروف مانند میشو داغی،سهند،سبلان،ارسباران و .. حرف خیلی زیادی برای گفتن دارد.

وضعیت اقتصادی و تجارتی و صنعتی تبریز

اگر برایتان بخواهیم از اقتصاد و وضعیت اقتصادی این شهر توضیحی دهیم باید به اندازه ده ها کتاب برایتان مطلب بنویسیم ولی هدف ما توضیحی مختصر و کلی است. بهتر است بدانید شهر تبریز یا بهتر برایتان بگوییم استان آذربایجان شرقی یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطب های اقتصادی و تجارتی آسیا به شمار می آید. به واسطه ی نزدیکی این استان و شهر به مرز های مهم مثل ترکیه،ارمنستان،آذربایجان و دریاچه خزر و.. پایگاه بسیار با ارزشمندی برای تجارت های مهم جهانی است. شهر تبریز با داشتن شهرک های بزرگ و قوی صنعتی در تولید بسیاری از ماشین آلات،مواد غذایی،آهن و فولاد،پلاستیک،کاغذ و کارتن سازی،مبلمان و وسایل منزل و.. از لحاظ اقتصادی بسیار شهر قوی و پر درآمدی می باشد. به شکلی که کارخانجات و تولیدی های این شهر گاها بالای هزاران کارمند را دارد

بازار سرپوشیده تبریز

فرش دستبافت تبریز در کل دنیا

فرش دستباف تبریز که در کل ایران همگی با این زمینه آشنا هستند میتوان به جرعت گفت که نه تنها در کل کشور بلکه در کل دنیا فرش دستباف را با نام تبریز و آذربایجان میشناسند به نحوی که سالانه میلیون ها نفر از این صنعت و هنر کسب درامد می کنند. از دیدگاه دیگر فرش تبریز هنری است که در حال حاضر هیچ شهر و کشوری نتوانسته به این مقام دست پیدا کند. فرش دستبافت تبریز را میتوانیم حتی در کاخ های مهم آمریکا انگلیس آلمان فراسنه و مکان های مهم کل دنیا به عینیت مشاهده کنیم و به این هنر بی تکرار غرورانه افتخار کنیم. فرش تبریز سالانه در اطراف و خود این شهر بافته و عرضه می شود که بخاطر زیاد بودن حجم گفته ها در این مورد نمیتوانیم همگی را در این مقاله جا بدهیم پس بهتر است که در مقاله مرتبط با شهر های تولیدی فرش تبریز حق مطلب را ادا کنیم.

بازار فرش تبریز

شهر تبریز ؛ شهر بی گدا

تبریز را بار ها با این نام شنیده ایم ، از آنجایی که از اسمش پیداست کامل برایمان آشکار می کند که تبریز شهری است که برای تمام اقشار در تمام سن ها کار و شغل دارد و همگی مردم ساکن این شهر می توانند از درامد خوبی برخوردار شوند تا جایی که تبریز یکی از مرفه ترین شهر های ایران بشمار می رود. در این شهر به واسطه فعالیت های گوناگون در تمام زمینه ها از صنعت های غول پیکر و بزرگ گرفته تا تولیدی های کوچک همه نوع کسب و کاری روال مردم است که میتوانند با هنر و صنعتی که دارند مشغول به کار شوند. از طرف دیگر فرهنگ بسیار غنی این شهر باعث شده است که افراد تحصیل کرده و با سواد زیادی در این شهر به وجود بیایند که از هر زمینه ای فناوری ویژه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.